Podzielona płatność za faktury VAT
Zmiana ustawy VAT - wprowadzenie mechanizmu „split payment"
Zmiana przepisów dotyczy określenia zasad mechanizmu podzielonej płatności (split payment) za faktury VAT, wprowadzonego w celu uszczelnienia należności do budżetu państwa. Literatura nie podaje w tym przypadku korzyści płynących z tego rozwiązania dla przedsiębiorców. Można by rzec „kolejne ułatwienie dla przedsiębiorców".
Istota tego rozwiązania polega na tym, że płatność za nabyty towar lub usługę jest dokonywana w taki sposób, że zapłata odpowiadająca wartości sprzedaży netto jest płacona przez nabywcę na rachunek rozliczeniowy dostawcy, lub jest rozliczana w inny sposób, natomiast pozostała zapłata odpowiadająca kwocie podatku od towarów i usług, jest płacona na specjalny rachunek bankowych dostawcy rachunek VAT. Mechanizm znajduje zastosowanie wyłącznie do transakcji dokonywanych na rzecz innych podatników, czyli do transakcji B2B i pozostaje bez wpływu na zakupy dokonywane przez konsumentów (nieprowadzących działalności gospodarczej).
Co to jest "split payment"?
Od 1 lipca 2018 r. (na zasadzie dobrowolności, w 2019 r będzie to obowiązkowe) przy zapłacie za fakturę VAT, będzie można ją opłacić (zrobić przelew) dla kontrahenta na 2 sposoby:
• płacimy w całości fakturę VAT na jeden rachunek lub
• płacimy fakturę jako wartość podzieloną na netto i VAT na dwa oddzielne rachunku bankowe
Każdy Bank zobowiązany jest utworzyć bezpłatny dodatkowy rachunek VAT do firmowego konta bankowego. W przypadku jego braku należy interweniować bezpośrednio w Banku.
Uwaga
Jak wskazują przeciwnicy tego rozwiązania, główną wadą tej metody płatności jest to, iż małe i średnie firmy mogą utracić płynność finansową, gdyż fundusze zgromadzone na rachunku VAT, będą wyłącznie do opłacania VAT-u, czyli „zablokowane na poczet przyszłych płatności VAT". Z rachunku „VAT" będzie można regulować wyłącznie zobowiązania z tytułu podatku VAT dla Urzędu Skarbowego, bądź dla naszego kontrahenta. Tym samym istotne jest, aby zobowiązać kontrahentów do terminowego regulowania płatności, gdyż w przeciwnym razie środki zgromadzone na rachunku VAT mogą być niewystarczające do jego opłacenia i przedsiębiorca narazi się na sankcje karno-skarbowe, bądź będzie potrzeba zasilić rachunek „VAT" ze swoich środków.
Pomimo, że jest to na razie dobrowolne, to z drugiej strony główną zaletą podzielonej płatności za fakturę VAT w przypadku podatników, którzy będą stosować tą metodę nie będą miały zastosowania regulacje związane ze stosowaniem sankcji, określonych wart. 112b i art. 112c ustawy o VAT oraz nie będą miały zastosowania przepisy o odpowiedzialności solidarnej łącznie z kontrahentem. Płacenie z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności będzie jedną z mocniejszych przesłanek dla wykazania, że nabywca dochował należytej staranności zawierając transakcję z kontrahentem, co będzie miało znaczenie dla bezpieczeństwa VAT naliczonego nabywców tzn. jeżeli nasz kontrahent nie zapłacił swojego zobowiązania względem Urzędu Skarbowego, to jesteśmy niejako zwolnieni z odpowiedzialności solidarnej. W przeciwnym wypadku, każdy z nas będzie zobowiązany do zapłaty za swojego kontrahenta VAT-u.
Dodatkowe informacje:
Jeżeli podatnik zdecyduje się na zwrot na rachunek VAT, wówczas taki zwrot będzie dokonany w przyspieszonym terminie (25 dni) bez możliwości przedłużenia tego terminu zwrotu przez naczelnika urzędu skarbowego celem dokonania weryfikacji tego zwrotu.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2018 r., z wyjątkiem art. 7 i art. 8, które wchodzą w życie z dniem 25 stycznia 2018 r. Ustawą z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 62) wprowadzono m.in. zmiany do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 i 2491).
Źródło: Ministerstwo Finansów. Opracowanie własne.