Split payment – obowiązkowy. Kogo obowiązuje.
Od 1 listopada 2019 r. MPP (mechanizm podzielonej płatności) jest obowiązkowy. Czy dla wszystkich? Dla jakich transakcj?
Co to jest MPP
W mechanizmie podzielonej płatności (MPP), płatność za nabyty towar lub usługę odbywa się tak, że wartość sprzedaży netto przedsiębiorca wpłaca jako nabywca na rachunek rozliczeniowy dostawcy lub rozlicza się w inny sposób. Natomiast pozostałą zapłatę, która odpowiada kwocie VAT z faktury, wpłaca na specjalny rachunek bankowy dostawcy – rachunek VAT. Mechanizm ten stosuje się wyłącznie do transakcji dokonywanych przelewem w złotych polskich na rzecz innych podatników VAT.
Czy MPP dotyczy wszystkich przedsiębiorców?
MPP dotyczy wszystkich przedsiębiorców w Polsce, niezależnie od tego, czy jesteś mikroprzedsiębiorcą, małą, średnią czy dużą firmą.
Od 1 listopada 2019 r. MPP jest obowiązkowy dla faktur powyżej 15 tys. zł brutto, które dotyczą tzw. towarów i usług wrażliwych określonych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. W przypadku pozostałych transakcji MPP pozostaje dobrowolny. Natomiast nie dotyczy on konsumentów i przedsiębiorców, którzy otrzymują faktury bez kwoty podatku VAT (np. od podatników zwolnionych z VAT).
I co dalej. Kiedy MPP jest dobrowolny?
Jako nabywca (podatnik VAT) to przedsiębiorca decyduje, którą fakturę zapłaci z zastosowaniem MPP, w jakiej części oraz wobec którego dostawcy (czyli mechanizm można stosować w sposób wybiórczy z zastrzeżeniem przedsiębiorców, gdzie jest on obowiązkowy – patrz powyżej).
Sprzedawca może jednak zastrzec w umowie, że nie chce stosować MPP jako formy rozliczeń. Kontrahenci mają w tym zakresie dowolność, która wynika z zasady swobody zawierania umów, i sami decydują, w jaki sposób rozliczają przeprowadzane transakcje.
Jak podaje portal strony rządowej podatki.gov.pl, „Zarówno sam rachunek VAT, jak i środki na nim zgromadzone cały czas należą do ciebie. Organy podatkowe nie będą dysponować środkami zgromadzonymi na rachunkach VAT, sprawują jednak nadzór nad ich uwolnieniem. Masz zatem dostęp do tych środków i możesz na bieżąco regulować swoje zobowiązania wobec kontrahentów oraz zobowiązania podatkowe do urzędu skarbowego i składki ZUS, a twoja płynność finansowa nie jest zagrożona".
Czyli prawdopodobnie można spać spokojnie. Do czasu, gdy metoda podzielonej płatności – nie zacznie obowiązywać do wszystkich transakcji.
Zapraszam do współpracy
Usługi księgowe Warszawa
Źródło: portal gov.pl