Zalety i wady spółki z o.o. JDG czy spółka z o.o. Firma bez ZUS.
Przedsiębiorca planujący prowadzić działalność gospodarczą na wstępie z pewnością zadaje sobie wiele pytań m.in.:
- w jakiej formie prowadzić działalność gospodarczą. Najczęściej rozważa spółka z o.o. czy jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG).
- czy i kiedy będę odpowiadał za zobowiązania firmy całym swoim majątkiem.
- czy można uniknąć płacenia składek ZUS.
- czy można uniknąć podwójnego opodatkowania w spółce z o.o.
- jakie będą stałe koszty prowadzenia działalności gospodarczej np. ades na siedzibę firmy (wirtualne biuro), koszty księgowości.
Jednocześnie - jak wynika z praktyki - doświadczeni przedsiębiorcy prowadzący działalność w frmie JDG, coraz częściej rozważają czy można przekształcić jednosobową działalność gospodarcą w spółkę z o.o., jak to zrobić i czy to się "opłaca".
Wobec tego, w niniejszym materiale skupimy się na porównaniu zalet i wad spółki z o.o. w kontekście JDG. Na wstępie kilka definicji.
- działalność gospodarcza zgodnie z ustawą z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz.U.2021.162) to zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły. Natomiast przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą (w tym wspólnicy spółki cywilnej).
- osoba fizyczna wykonująca działalność gospodarczą (dalej JDG) – to jedna z form (najprostsza organizacyjnie) prowadzenia działalności w Polsce.
- spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej sp. z o.o.) - to forma prawna przedsiębiorstwa utworzonego przez jedną lub więcej osób zwanych wspólnikami, które odpowiadają za zobowiązania spółki w ograniczonym zakresie. Spółka z o.o. z chwilą wpisu do rejestru uzyskuje osobowość prawną. Stosowne regulacje dot. spółki z o.o. zawarte są w ustawie z dnia 15 września 2000 roku Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2020 r., poz. 288).
Poniżej przedstawiamy zestawienie tabelaryczne w formie porównania (plik pdf)*. Tam znajdziesz informacje o zaletach i wadach spółki z o.o., poznasz zalety i wady JDG, oraz dowiesz się czym różni się spółka z o.o. od JDG.
LINK (dokument pdf) - zalety i wady spółki z o.o. i JDG ... ZOBACZ WIĘCEJ ...
Posumowanie:
Jak wynika z powyższego (pdf) skróconego zestawienia wad i zalet - spółka z o.o. - nie jest dla każdego. Aczkolwiek daje sporo większe bezpieczeństwo majątku prywatnego, czy majątku firmy. Ponadto przy odpowiedniej konstrukcji umowy spółki i odpowiedniej restrukturyzacji kosztów, może być znacznie korzystniejsza finansowo niż JDG. Jednocześnie przy JDG ryzyko finansowe jest znacznie większe. Każdorazowo należy dokonać indywidualnej oceny zalet i wad prowadzenia działalności zarówno jako jednoosobowa działalność gospodarcza, czy też jako spółka z o.o. Z pewności przeprowadzić należy także analizę/symulację prognozowanych kosztów i przychodów z działalności, co z pewnością powinno mieć także wpływ na formę prowadzonej działalności. Biorąc pod uwagę natomiast obecne założenia Polskiego Ładu, które przewidują dla JDG, aż 9% składki zdrowotnej od dochodu i brak możliwości jej odliczenia, wydaje się że prowadzenie działalności w formie JDG jest coraz mnie korzystne i przedsiębiorcy będą skłaniać się do prowadzenia działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub szukać innych rozwiązań.
Zapraszamy do współpracy
tel. 22 646 46 40
Dobierzemy dla Ciebie odpowiednią formę prowadzenia działalności gospodarczej, pomożemy założyć spółkę z o.o. w systemie S24 poprzez internet), udostępnimy adres na siedzibę firmy (wirtualne biuro), jako biuro rachunkowe poprowadzimy księgowość spółki z o.o. lub JDG.
Jeżeli natomiast potrzebujesz umowę dla spółki z o.o. według Twoich potrzeb, współpracująca z nami kancelaria prawna może ją przygotować. Ponadto współpracujemy także z doradcą podatkowym.
*materiał przygotowany wyłącznie do celów szkoleniowych. W celu wybrania odpowiedniej formy prowadzenia działalności, czy formy prowadzenia księgowości i rozliczeń podatkowych, zasadnym jest skontaktowanie się z wyspecjalizowanym biurem rachunkowym, które współpracuje z prawnikiem, doradcą podatkowym, czy też notariuszem.
powrót